Naboso – Jaká obuv zachová pocit bosé nohy?

O benefitech bosého běhání jsem psal v předchozím článku. Jsem přesvědčený, že z dlouhodobého hlediska je to pro naše chodidla „krok“ správným směrem. 😉 Nejradši bych byl naboso pořád! Bohužel to v současné době ještě není vždy a všude možné, natož praktické. A proto mám v botníku nejedny bosoboty.

Obut a naboso zároveň

Abych o botě řekl, že je „barefoot“, neboli že umožňuje přirozený pohyb jakoby naboso, musí splňovat následující:

  • Žádný podpatek (prsty jsou v botě ve stejné výšce od země jako pata)
  • Dostatek místa pro prsty (bota neomezuje volný pohyb prstů)
  • Podrážka je flexibilní (umožňuje deformaci do všech stran)
  • Podrážka je tenká (a ne příliš polstrovaná)

Dnes už jsou na trhu takové boty od velké spousty značek. Já budu psát o typech minimalistické obuvi, které je dobré doma mít, pokud chcete běhat a žít naboso celoročně. Všechny uvedené modely používám minimálně rok, ale některé už přes pět let. Ve sportovních modelech jsem dohromady naběhal přes 1500 km a to ve vhodných i nevhodných podmínkách, takže je znám velmi důvěrně. Pokusím se shrnout jejich silné a slabé stránky a taky doporučit kam se nejlépe hodí.

(poslední update – květen 2018)

Vibram Five Fingers Bikila LS

Five Fingers jsou v podstatě ikona barefoot neboli naboso hnutí. Člověk v nich vypadá trochu extravagantně, což může být výhoda i nevýhoda. Záleží na úhlu pohledu 🙂 Model Bikila LS je určen na zpevněnou cestu, ale zvládne v pohodě i průběh lesem.

naboso-five-fingers

Výhody: Pomáhají udržet prsty od sebe tak, jak mají být. 7mm podrážky bezpečně chodidlo ochrání (žádný kamínek, klacík ani střep se nikdy nedostal skrz ani v náročném terénu).

Nevýhody: Téměř nevyhnutelně po čase začnou smrdět. Chodidlo se v nich zvlášť v létě snadno zapotí (a ponožky do nich jsou drahé). Snadno navlhnou. Nejsou ideální na zimu.

Po delší době: Stále fungují výborně, materiály drží. Používám je už ale jen zřídka, momentálně u mě vyhrávají sandály.

Pořizovací cena: 2899,- CZK (červen 2013)

VivoBarefoot Neo Trail

Značka VivoBarefoot má jednu z nejširších nabídek bosobot v současné době. Model Neo Trail je určen do náročnějšího terénu, je voděodolný a má protiskluzovou úpravu podrážky. A taky na první pohled vypadá jako úplně normální bota.

naboso-vivobarefoot-trail

Výhody: Úžasně drží i v drsném terénu. Pasují do nich jakékoli ponožky, takže jsem v nich běhal za hezkého počasí i v zimě po sněhu.

Nevýhody: Kvůli vzorku na podrážce není pocit „naboso“ tak výrazný jako u ostatních bosobot, které jsem zkoušel.

Po delší době: Po cca 4,5 letech občasných výběhů různým terénem už vzorek na podrážce v některých místech takřka zmizel. Stále se v nich běhá dobře, ale kdybych chtěl v terénu závodit, asi pořídím nové.

Pořizovací cena: 3290,- CZK (únor 2014)

Luna Venado Sandals

Pro všechny, kteří četli knihu Born To Run, mají tyhle sandály speciální význam. Jsou inspirovány legendárními běžci Tarahumara z měděných kaňonů a za značkou stojí sám Barefoot Ted. Jsou vyrobené z opravdu kvalitních materiálů (Vibram podrážka) a jako běžecká obuv fungují velmi dobře. Výborné jsou na dlouhé běhy nebo turistiku. Na intervalový trénink na ovál bych je ale nebral.

Naboso-Luna-sandals

Výhody: Nohy dýchají a mají plnou volnost pohybu. Snadno se obouvají a vyzouvají. Doporučuji přikoupit “Tech straps”, s nimi udrží sandál na noze takřka za všech okolností.

Nevýhody: Nejsou levné.

Po delší době: Po cca 4 letech intenzivního používání (jsou to moje nejoblíbenější barefoot boty, beru je fakt všude) se u jednoho sandálu protrhlo uchycení pásku mezi prsty (řekli mi, že to nejde opravit, sám nevím jak), takže jsem si koupil tentýž model znovu. Stále jsou to nejlepší sandály co znám 🙂

Pořizovací cena: 2300,- CZK (květen 2014)

VivoBarefoot RA

Celokožené VivoBarefoot bosoboty do civilu můžu vřele doporučit. Splňují vše co správná barefoot botá má a zároveň vypadají dobře. Já mám černou a světle hnědou variantu.

naboso-vivobarefoot-ra

Výhody: Díky 3mm tlusté podrážce poskytují nejvěrnější pocit bosé nohy ze všech bot, které mám. Opravdu široký prostor na prsty je také výborný, protože v civilních botách trávím nejvíc času a nechci tvar chodidla deformovat ani trošku. Plně nahradí civilní boty do práce a na volný čas.

Nevýhody: Jsou drahé! Takto tenká podrážka může způsobit docela bolavá chodidla, pokud jste v nich celý den a nachodíte hodně kilometrů po tvrdém povrchu ve městě. To se ale týká spíše začátečníků, kteří přecházejí z běžných bot. Někteří známí mají horší zkušenosti s rozlepováním a kvalitou obecně.

Po delší době: Za cca 3,5 roku jejich používání jsem zásadní problém neměl. Vložka je na patě sice zcela prošoupaná a tkaničky odešly už několikrát, ale to beru jako běžné opotřebení.

Pořizovací cena: 3790,- CZK (prosinec 2014)

Skora Fit

Značka Skora se specializuje na běžecké bosoboty, které umožňují zdravý a přirozený pohyb. Model Skora Fit má mírné polstrování (podrážka má celkem 16mm), takže je šetrnější pro dlouhé běhy po tvrdém povrchu.

Výhody: Mírné polstrování mně jako civilizovanému, v botách odchovanému běžci velmi vyhovuje. Tento model jsem si kupoval zejména kvůli dlouhému triatlonu. Běžel jsem v nich půl-maraton po žulových kostkách s únavou po cca 4 hodinách cyklistiky a plavání a ten o něco větší komfort jsem opravdu ocenil. Na výběhy ve městě pro mě ideální volba.

Nevýhody: Pokud vám jde o věrný pocit bosého běhu, tak tyhle boty vám ho nezprostředkují. Jsou o dost užší než třeba VivoBarefooty, což je pro mě nezvyk. Na denní chození bych je nebral, ale na občasný výběh úplně ok.

Po delší době: Neběhám v nich příliš často jednak protože preferuju traily, ne asfalt a taky proto, že často i na asfalt vezmu Luny. Každopádně za cca 2,5 roku jsou stále v perfektním stavu.

Pořizovací cena: 1500,- CZK (listopad 2015)

Xero Shoes DIY Sandals

Xero Shoes vyrábějí kvalitní minimalistické boty a sandály pro všechny druhy přirozeného pohybu. V jejich nabídce mě zaujaly sandály “udělej si sám”. Poštou mi přišly jen podrážky, tkaničky, děrovač a návod a výroba byla na mě.

Výhody: Kvalitní materiály a poměrně nízká cena. Velmi věrný pocit chůze naboso (4mm podrážka). Zaberou fakt minimum místa v batohu (např. jako rezerva při bosém výletě). Pro mě byla výhoda i to, že jsem si je sám mohl “vyrobit”.

Nevýhody: I když je samotná výroba zábavná, tak správná instalace může být oříšek. Mě trvalo několik dní, pokusů a předělávání, než jsem našel použitelnou pozici vázání a pořád nedrží úplně ideálně. Po delším používání sandálů s takto tenkou a ohebnou podrážkou musím doplnit, že nejsou příliš praktické. Materiál není v neustálém kontaktu s prsty, často si jen tak vlaje a není těžké si přední část podrážky sešlápnout. Komfort používání se nedá srovnat například s Luna sandals.

Pořizovací cena: 800,- CZK (duben 2016)

Czech Tarahumara Model Z

Tento český výrobce se také inspiroval legendárními běžci Tarahumara a zřejmě i úspěchem barefoot sandálů celkově. Zaujalo mě, že uchycení přední části sandálů řeší několika různými způsoby, tak jsem je vyzkoušel.

Výhody: Kvalitní materiály, příznivá cena, český výrobce. Tak jako Xero Shoes DIY Sandals zprostředkují velmi věrný pocit bosé chůze a jsou velmi skladné i přenosné.

Nevýhody: Platí tytéž co u Xero Shoes DIY Sandals. Oběma modelům jsem dal šanci, ale takto tenká a ohebná podrážka mi jednoduše nevyhovuje. Věřím, že někomu s jiným chodidlem nebo stylem chůze možná budou sedět, ale já si radši připlatím a zůstanu u Luna Sandals. Dokud nenajdu jiné sandály srovnatelné kvality.

Pořizovací cena: 730,- CZK (květen 2017)

Joe Nimble Roamster

Německá značka Joe Nimble se specializuje na výrobu kvalitní funkční obuvi. Zakladatele Sebastiana Bära oslovilo barefoot hnutí a vyvinul řadu bot Nimble Toe speciálně pro ty, kteří chtějí dopřát nohám co možná nejvíc volnosti a přirozeného pohybu. Mě zaujal jejich model Roamster, protože už dlouho hledám kvalitní boty do hor a na zimní výšlapy, které nemají betonovou podrážku a mají místo na prsty.

Výhody: Zpracování je výborné, celkově působí opravdu bytelně a odolně narozdíl od většiny barefoot bot. Zvládají jakýkoli terén a s dobrýma ponožkama i teploty hluboko pod nulou. Pro moje nohy poskytují ideální kombinaci komfortu a pocitu naboso. I přes to, že nemají extra tenkou podrážku, v nich pořád cítím po čem jdu. Chodidla se v nich ale jen tak neunaví ani při několikadenních výšlapech. Zatím naprostá spokojenost. Jsem zvědav, jak budou vypadat za pár let.

Nevýhody: Jsou drahé! V zimě byly úžasné, na jarní výšlapy bych ocenil variantu bez kotníku a první léto mě teprve čeká. Noha se v nich asi bude hodně potit, ale od toho jsou v batohu Luny 😉 V příštím vydání recenze napíšu, jak to šlo.

Pořizovací cena: 5400,- CZK (listopad 2017)

Které bosoboty do začátku?

Jako první bych všem doporučil boty do civilu a do práce. Ty budou mít největší efekt, protože v nich trávíte nejvíce času. Boty na běh potom vybírejte podle vašeho preferovaného terénu. Mým favoritem jsou momentálně Luna Sandals.

Všechny boty, které jsem recenzoval, splňují podmínky „barefoot“ obuvi. Existuje ale i spousta obyčejných tenisek, které koupíte za 200,- CZK a taky nejsou špatné. Vždy je lepší dát přednost aspoň takovým, než zbytečně chodit denně v adidaskách s 3 cm podpatkem nebo v lodičkách.

Tip – Jestli vás „barefoot lifestyle“ chytne a pustíte se do obměny botníku, tak se určitě vyplatí nakupovat online. Někdy se dají velikosti vyzkoušet v kamenném obchodě, někdy je to trochu risk. Poslední dobou je mým favoritem SportPursuit. Je potřeba počkat, až budou mít to, co hledáte, ale pak je cena klidně i o 1500 korun nižší (včetně poštovného).

Jak začít žít naboso?

Nejlevnější a nejsnazší je vyzkoušet chůzi naboso. Po trávě, po zpevněné lesní cestičce nebo i po chodníku. Nejdřív třeba půl hodinky za den a postupně přidávat. Když vás to bude bavit, tak můžete vyzkoušet i krátké běhy. Začít na pár minutách denně a navyšovat opatrně.

Na závěr bych přidal ještě upozornění. Naše chodidla nejsou totéž co chodidla běžců z Keni. Oni žili naboso celý život. My se k tomu vracíme po mnoha letech a desetiletích. Pokud chcete, aby vaše chodidla byla v perfektním stavu do vysokého věku, nestačí chodit bosky. Je potřeba je protahovat, cvičit a hlavně je denně používat! Doporučuji článek z webu RunGo, kde najdete tipy na různé cviky pro zdravý přechod na bosoběh.

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 3

  1. Miroslav Kmeť napsal:

    Ja mám Vibramky Spyridon LS už 3 roky, kúpil som si do nich hneď na začiatku 3 páry prstových ponožiek (každý asi okolo 250 czk) a so smradom som nemal absolútne žiadny problém a to ich mávam niekedy na nohách aj väčšinu dňa. Ponožky sú drahé, ale sú vysoko-kvalitné (mám značku Injinji) a už kupujem len takéto.

    • Jiří Kaloč napsal:

      Díky za tip! FiveFingers byly moje první barefoot boty a v rozpočtu tehdy zbylo sotva na nájem 🙂 Na značku jsem Vibram jsem nezanevřel, dělají kvalitní boty. Ale jestli si koupím nějaké další FiveFingers z jejich dílny, tak jedině s ponožkami. Ty stávající Bikily už ani Injinji ponožky nezachrání 🙂

  1. 3.8.2016

    […] triatlonu poběžím v barefoot botách Skora Fit (nový přírůstek do mé barefootové kolekce, recenze bude brzy). To je to hlavní, a pak ještě plavecké brýle a čepice, ručník, helma, tretry, […]

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..