Daniel Orálek – Můj dlouhý běh

můj dlouhý běh oralek

Můj dlouhý běh

Autoři: Daniel Orálek, Luboš Brabec

Popularita běhu je na vzestupu. Po celém světě stále přibývá běžeckých nadšenců, nových závodů a stejnou rychlostí také knih o běhání. Můj dlouhý běh od Daniela Orálka, našeho nejúspěšnějšího ultramaratonce, se řadí mezi těch pár, ktetré opravdu stojí za to přečíst. Každý asi tuší, že ultramaraton je vzdálenost delší než 42 km. Málokdo už si ale dokáže představit, co to opravdu znamená běžet 100 km po oválu nebo třeba 246 km z Atén do Sparty. A právě to vám tato kniha zprostředkuje.

Není to běžecký deník profesionála ani návod, jak na dlouhé běhy. Největší kouzlo celé knihy je ve způsobu, jakým Dan svůj příběh vypráví. Výkony, které se bez nadsázky dají považovat za nadlidské, podává obyčejný člověk, který pracuje 8 hodin denně v kanceláři. Připravte se však na drsné čtení. Na běžném pořádku je zvracení, křeče, dehydratace, bolesti, kapačky a celkové vyčerpání za hranice únosnosti.

můj dlouhý běhCestu k ultramaratonům paradoxně Dan zahájil na tratích poměrně krátkých. Byl dokonce juniorským rekordmanem na 10km. Výborně jsem se u kapitol z jeho mládí bavil. Život juniorského vrcholového sportovce v dobách komunismu byla tak trochu tragi-komedie nebo možná spíš sc-fi. Případy, kdy zaběhl limit pro mistrovství Evropy a stejně nebylo jisté, že mu dovolí vycestovat, jsou pro mě opravdu z jiného světa. Zajimavý byl také Danův nelehký přerod „desítkaře“ na ultramaratonce. Dlouhý aerobní běh poháněný tuky je úplně jiný sport než anaerobní sprinty spalující čistě cukry. Nebylo u nás tehdy moc lidí, kteří by mohli předat takové zkušenosti, ani paleo komunita, která by k adaptaci na tuky měla nejeden tip. Stálo to nespočet krizí a řadu kolapsů v cíli, ale vůle vytrvat zvítězila.

Jeho předzávodní strava v podobě rohlíků, polívek v sáčku a dalších pochybných jídel krásně ilustruje, že Dan je prostě obyčejný chlapík bez profi realizačního teamu, ale s neuvěřitelnou chutí závodit a vyhrávat. Když jsem ale podesáté četl o jeho žaludečních problémech, které ho stály umístění a hodně nepříjemné chvilky, vždy jsem si říkal, že možná by do optimalizace stravy mohl nějak zainvestovat .)

Jako fanoušek knihy Christophera McDougalla Born To Run a bosoběhu obecně mě moc potěšila účast Dana Orálka na ultramaratonu v Měděných kaňonech (Mexiko). Zajímavý byl i jeho pohled na kmen běžců Tarahumara a další hrdiny z této knihy. Podobné fascinující zážitky ze světových závodů jako Spartathlon, Badwater Ultramarathon a řady dalších závodů na 100 mil či 24 hodin zaručí, že knihu zvládnete klidně na jedno posezení.můj dlouhý běh spartathlon

Pro koho kniha je?

Můj dlouhý běh je pro běžce všeho druhu, pro každého, který hledá inspiraci a motivaci něco dokázat. Na své si ale přijdou i ti, kteří jsou jednoduše řečeno zvědaví. Tak čtivý a zábavně podaný příběh člověka, který je schopný uběhnout 223 km za jediný den aniž by se běháním živil, je prostě unikát.

www.mujdlouhybeh.cz

www.facebook.com/mujdlouhybeh

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..