O Autorovi

Co mě dovedlo ke studiu výživy

Na doživotní samostudium výživy a lidského zdraví jsem se přihlásil zanedlouho po opuštění mama-hotelu a s láskou připravované domácí stravy. Začalo to, když jsem se vydal do Prahy hledat štěstí a samostatnost na Vysoké škole ekonomické. Hned v prvním ročníku jsem na kolejích našel něco trochu jiného. Zejména nedostatek soudnosti, málo spánku a naprostou změnu jídelníčku. Přechod na moderní „rychlou stravu“ se začal brzo projevovat. Zažívací potíže a pocit, že jsem „trochu nemocný“ a „trochu unavený“ se pomalu stávaly normou. Když situace pokračovala neobjasněným pobolíváním břicha a kulminovala návštěvami pohotovosti s akutní nevolností a bolestmi v oblasti slepého střeva, začal jsem se zajímat, co se děje. Udělal jsem několik koleček po doktorech a napjatě čekal na výsledky. Řekli mi, že na slepé střevo to nevypadá a že mé zažívání je v naprostém pořádku. Krevní testy bez problému a alergie na lepek neprokázána. Super! Hned se mi ulevilo. Jsem zdravý! Problémy ale bohužel nezmizely. Jak by taky mohly, když krom toho, že jsem byl chudší o několik deci krve, se nic nezměnilo.

Někde v té době jsem si začal uvědomovat, že pomoci si budu muset sám. Pustil jsem se do toho po hlavě a začal číst a testovat. Jak jinak než na sobě! Prošel jsem si obdobím úplně bez živočišných potravin, následně jsem zkoušel „raw foods“ cestu neboli stravu založenou výhradně na syrových potravinách a dlouhou dobu jsem taky dodržoval správný poměr kyselinotvorných a zásadotvorných potravin jako cestu ke zdraví. Mé studie mě zavedly i na druhý konec spektra k „paleo“ výživě neboli jídelníčku inspirovanému našimi pra-předky z období paleolitu. O spoustě dalších přístupů jsem četl a každý byl jinou zkušeností, dalším kouskem mozaiky. Poznal jsem úskalí i výhody toho, když člověk vezme zodpovědnost za své zdraví do vlastních rukou.

Nemám za sebou proměnu jako z plakátu, vždy jsem byl tak nějak štíhlý. Za to jsem se úspěšně zbavil většiny zažívacích problémů, únavy, opakovaných infekcí a výrazně zmírnil projevy sezonních alergií. Moje cesta zdaleka není u konce, pořád je co studovat a zlepšovat. A motivace okolo sebe cítím stále více. Spousty nesmyslných diet, pseudo odborníků na výživu a chronických zdravotních problémů jsou jasným znamením. Je třeba rozšířit trochu čerstvých informací, selského rozumu a nadhledu.

Vzdělání

Momentálně jsem v šesté třídě základní školy výživy a zdravého životního stylu. Vlastním několik diplomů za úspěšné absolvování cesty pohádkovým lesem, dva diplomy za nejhůře uklizenou chatku na letním táboře a jeden diplom inženýra ekonomie.

A k tomu jsem ještě certifikovaným výživovým poradcem.

Co mám rád a co ne

  • Rád čtu články o výživě a zdraví, které jsou založené na kvalitním výzkumu. Nerad vidím texty, které rozšiřují mýty, polopravdy a zastaralé informace.
  • Rád chodím bosky. Nerad mám dlouhé sezení.
  • Rád experimentuji a improvizuji v kuchyni. Nerad vařím podle receptů.
  • Rád jsem začátečník. Nerad se učím nazpaměť.
  • Rád mám smích a hry. Nerad mám stěžování si a přílišnou vážnost.

S čím vám pomůžu?

Vím, co strava udělala pro mě a vím, že to dokáže každý, kdo se odhodlá a vytrvá. Stačí jenom rozumět základům. Zdravá strava není složitá, ani záhadná. A většina z nás intuitivně ví, co je správně. Bohužel nás mate spousta protichůdných tvrzení, polopravd a mýtů, které jsou dostupné na internetu. Chce to odfiltrovat tenhle balast a vrátit do výživy selský rozum. Vzít zdraví do vlastních rukou. A k tomu vám rád pomůžu.

programy


Upozornění:

Tento web neslouží jako odborná lékařská konzultace, při jeho čtení důrazně doporučuji používat vlastní úsudek a rozum. Prezentuji zde své názory založené na vlastních zkušenostech a nabytých vědomostech. Tyto názory se mohou lišit od názorů vašich. V komentářích mi můžete říct, jestli s nimi souhlasíte, nebo ne. Můžete dokonce tvrdit, že nemám pravdu. Já si vše rád přečtu a obohatím své znalosti.

Napsat komentář