Naboso – Jaká obuv zachová pocit bosé nohy?

O benefitech bosého běhání jsem psal v předchozím článku. Jsem přesvědčený, že z dlouhodobého hlediska je to pro naše chodidla „krok“ správným směrem. Nejradši bych byl naboso pořád! Bohužel to v současné době ještě není vždy a všude možné, natož praktické. A proto mám v botníku nejedny bosoboty.

Obut a naboso zároveň

Abych o botě řekl, že je „barefoot“, neboli že umožňuje přirozený pohyb jakoby naboso, musí splňovat následující:

 • Žádný podpatek (prsty jsou v botě ve stejné výšce od země jako pata)
 • Dostatek místa pro prsty (bota neomezuje volný pohyb prstů)
 • Podrážka je flexibilní (umožňuje deformaci do všech stran)
 • Podrážka je tenká (a ne příliš polstrovaná)

Dnes už jsou na trhu takové boty od velké spousty značek. Já budu psát o základních typech minimalistické obuvi, které je dobré doma mít, pokud chcete běhat a žít naboso celoročně. Všechny uvedené modely používám přibližně tři až pět let. Ve sportovních modelech jsem dohromady naběhal přes 1500 km a to ve vhodných i nevhodných podmínkách, takže je znám velmi důvěrně. Pokusím se shrnout jejich silné a slabé stránky a taky doporučit kam se nejlépe hodí.

Vibram Five Fingers Bikila LS

Five Fingers jsou v podstatě ikona barefoot neboli naboso hnutí. Člověk v nich vypadá trochu extravagantně, což může být výhoda i nevýhoda. Záleží na úhlu pohledu 🙂 Model Bikila LS je určen na zpevněnou cestu, ale zvládne v pohodě i průběh lesem.

naboso-five-fingers

Výhody: Pomáhají udržet prsty od sebe tak, jak mají být. 7mm podrážky bezpečně chodidlo ochrání (žádný kamínek, klacík ani střep se nikdy nedostal skrz).

Nevýhody: Téměř nevyhnutelně po čase začnou smrdět. Chodidlo se v nich zvlášť v létě snadno zapotí (a ponožky do nich jsou drahé). Snadno navlhnou. Nejsou ideální na zimu.

Pořizovací cena: 2899,- CZK

VivoBarefoot Neo Trail

Značka VivoBarefoot má stále jednu z nejširších nabídek bosobot v současné době. Model Neo Trail je určen do náročnějšího terénu, je voděodolný a má protiskluzovou úpravu podrážky. A taky na první pohled vypadá jako úplně normální bota.

naboso-vivobarefoot-trail

Výhody: Úžasně drží i v drsném terénu. Fungují v nich jakékoli ponožky, takže se v nich dá běhat i v zimě po sněhu.

Nevýhody: Kvůli vzorku na podrážce není pocit „naboso“ tak výrazný jako u ostatních bosobot, které jsem zkoušel.

Pořizovací cena: 3290,- CZK

Skora Fit

Značka Skora se specializuje na běžecké bosoboty, které umožňují zdravý a přirozený pohyb. Model Skora Fit má mírné polstrování (podrážka má celkem 16mm), takže je šetrnější pro dlouhé běhy po tvrdém povrchu.

Výhody: Mírné polstrování mně jako civilizovanému, v botách odchovanému běžci velmi vyhovuje. Tento model jsem si kupoval zejména kvůli dlouhému triatlonu. Běžel jsem v nich půl-maraton po žulových kostkách s únavou po cca 4 hodinách cyklistiky a plavání a o něco větší komfort jsem opravdu ocenil.

Nevýhody: Ne příliš věrný pocit bosého běhu. Jsou o dost užší než třeba VivoBarefooty, což je pro mě nezvyk, ale díky pružnému materiálu to není zásadní problém.

Pořizovací cena: 1500,- CZK

Luna Venado Sandals

Pro všechny, kteří četli knihu Born To Run, mají tyhle sandály speciální význam. Jsou inspirovány legendárními běžci Tarahumara z měděných kaňonů a za značkou stojí sám Barefoot Ted. Jsou vyrobené z opravdu kvalitních materiálů (Vibram podrážka) a jako běžecká obuv fungují velmi dobře. Výborné jsou na dlouhé běhy nebo turistiku. Na intervalový trénink na ovál bych je ale nebral.

Naboso-Luna-sandals

Výhody: Nohy dýchají a mají plnou volnost pohybu. Snadno se obouvají a vyzouvají.

Nevýhody: Nejsou levné. Chce to vyladit nastavení a dobrou běžeckou techniku, aby seděly opravdu bez hnutí. Nevhodné do chladných měsíců a drsnějšího terénu.

Pořizovací cena: 2300,- CZK

Xero Shoes DIY Sandals

Xero Shoes vyrábějí kvalitní minimalistické boty a sandály pro všechny druhy přirozeného pohybu. V jejich nabídce mě zaujaly sandály „udělej si sám“. Poštou mi přišly jen podrážky, tkaničky, děrovač a návod a výroba byla na mě.

Výhody: Kvalitní materiály a poměrně nízká cena. Velmi věrný pocit chůze naboso (4mm podrážka). Zaberou fakt minimum místa v batohu (např. jako rezerva při bosém výletě). Pro mě byla výhoda i to, že jsem si je sám mohl „vyrobit“.

Nevýhody: I když je samotná výroba zábavná, tak je poměrně náročné trefit ideální pozici tkaničky. Mě trvalo několik dní, pokusů a předělávání, než jsem našel použitelnou pozici vázání. Může to být dost frustrující a sám ještě pořád nejsem zcela spokojený s tím, jak mi drží na noze.

Pořizovací cena: 800,- CZK

VivoBarefoot RA

Celokožené VivoBarefoot bosoboty do civilu můžu vřele doporučit. Splňují vše co správná barefoot botá má a zároveň vypadají dobře. Já mám černou a světle hnědou variantu.

naboso-vivobarefoot-ra

Výhody: Díky jen 3mm vysoké podrážce poskytují nejvěrnější pocit bosé nohy ze všech bot, které mám. Plně nahradí civilní boty do práce / na volný čas. Díky nim můžete zamávat posledním klasickým botám a chodit „naboso“ všude.

Nevýhody: Jsou drahé! Někteří známí mají horší zkušenosti s rozlepováním a kvalitou obecně. Já jsem za cca 3 roky jejich používání problém neměl. Snad krom tkaniček, které odešly velmi brzo.

Pořizovací cena: 3790,- CZK

Které bosoboty do začátku?

Jako první bych všem doporučil boty do civilu a do práce. Ty budou mít největší efekt, protože v nich trávíte nejvíce času. Boty na běh potom vybírejte podle vašeho preferovaného terénu. Mým favoritem jsou momentálně Luna Sandals.

Všechny boty, které jsem recenzoval, splňují podmínky „barefoot“ obuvi. Existuje ale i spousta obyčejných tenisek, které koupíte za 200,- CZK a taky nejsou špatné. Vždy je lepší dát přednost aspoň takovým, než zbytečně chodit denně v adidaskách s 3 cm podpatkem nebo v lodičkách.

Tip – Jestli vás „barefoot lifestyle“ chytne a pustíte se do obměny botníku, tak se určitě vyplatí nakupovat online. Někdy se dají velikosti vyzkoušet v kamenném obchodě, někdy je to trochu risk. Poslední dobou je mým favoritem SportPursuit. Je potřeba počkat, až budou mít to, co hledáte, ale pak je cena klidně i o 1500 korun nižší (včetně poštovného).

Jak začít žít naboso?

Nejlevnější a nejsnazší je vyzkoušet chůzi naboso. Po trávě, po zpevněné lesní cestičce nebo i po chodníku. Nejdřív třeba půl hodinky za den a postupně přidávat. Když vás to bude bavit, tak můžete vyzkoušet i krátké běhy. Začít na pár minutách denně a navyšovat opatrně.

Na závěr bych přidal ještě upozornění. Naše chodidla nejsou totéž co chodidla běžců z Keni. Oni žijí naboso celý život. My se k tomu vracíme po mnoha mnoha letech. Pokud chcete, aby vaše chodidla byla v perfektním stavu do vysokého věku, nestačí chodit bosky. Je potřeba je protahovat, cvičit a hlavně je denně používat! Doporučuji článek z webu RunGo, kde najdete tipy na různé cviky pro zdravý přechod na bosoběh.

Mohlo by se vám líbit...

komentáře 3

 1. Miroslav Kmeť napsal:

  Ja mám Vibramky Spyridon LS už 3 roky, kúpil som si do nich hneď na začiatku 3 páry prstových ponožiek (každý asi okolo 250 czk) a so smradom som nemal absolútne žiadny problém a to ich mávam niekedy na nohách aj väčšinu dňa. Ponožky sú drahé, ale sú vysoko-kvalitné (mám značku Injinji) a už kupujem len takéto.

  • Jiří Kaloč napsal:

   Díky za tip! FiveFingers byly moje první barefoot boty a v rozpočtu tehdy zbylo sotva na nájem 🙂 Na značku jsem Vibram jsem nezanevřel, dělají kvalitní boty. Ale jestli si koupím nějaké další FiveFingers z jejich dílny, tak jedině s ponožkami. Ty stávající Bikily už ani Injinji ponožky nezachrání 🙂

 1. 3.8.2016

  […] triatlonu poběžím v barefoot botách Skora Fit (nový přírůstek do mé barefootové kolekce, recenze bude brzy). To je to hlavní, a pak ještě plavecké brýle a čepice, ručník, helma, tretry, […]

Napsat komentář